Stephen Hawking (1942- ) - Sefa Osma

Yeni

Home Top Ad

Post Top Ad

12 Aralık 2017 Salı

Stephen Hawking (1942- )


Stephen Hawking

Kara delikler konusunda önde gelen uzmanlardandır. Yerçekimi ve bütün evrenle ilgili kuramların geliştirilmesine de katkıda bulunmuştur.STEPHEN HAWKING
(1942-   )

1942 İngiltere, Oxford'da doğdu.
1963 Motor nöron hastalığı teşhisi kondu.
1970 Hawking Radyosu'nun varlığını tahmin etti.
1974 İngiltere Kraliyet Cemiyeti üyesi oldu.
1979 Cambridge Üniversitesi'nde Lucasian Profesörü oldu.
         Aynı yıl Albert Einstein Medal ödülüne layık görüldü.
1982 CBE ile ödüllendirirlmiştir.
1985 Konuşmak için tamamen bilgisayar kullanmaya başladı. Dijitalleştirilmiş yapay bir sesle konuşuyordu.  
1988 Zamanın Kısa Tarihi adlı eserini yayımladı.  Stephen Hawking, kara delikler konusunda önde gelen uzmanlardandır. Onlar hakkında pek çok yeni kuram geliştirmiştir. Aynı zamanda yerçekimi ve bütün evrenle ilgili kuramların geliştirilmesine katkıda bulunmuştur.
  Hawking daha sonra kozmoloji (evrenbilim) üzerine çalışmak üzere Cambridge'e gitti. O zamanlar Oxford'da evren bilimi üzerine çalışma yoktu. Cambridge'de danışman olarak Fred Hoyle'u istemesine karşın Dennis Sciama atanmıştı. Doktorasını aldıktan sonra ilk önce araştırma asistanı, daha sonra Gonville and Caius College'de profesör asistanı oldu. 
  Hawking, evrenin temel prensipleri üzerine çalıştı. Roger Penrose ile birlikte Einstein'ın Uzay ve Zamanı kapsayan Genel Görelilik Kuramının, Big Bang'le başlayıp karadeliklerle sonlandığını gösterdi. Bu sonuç Kuantum mekaniği ile Genel Görelilik Kuramı'nın birleştirilmesi gerektiğini ortaya koyuyordu. Bu yirminci yüzyılın ikinci yarısının en büyük buluşlarından biriydi. 
  Bu birleşmenin bir sonucu da karadeliklerin aslında tamamen kara olmadığını, fakat radyasyon yayıp buharlaştıklarını ve görünmez olduklarını ortaya koyuyordu.
  Stephen Hawking 1960'ların başında 21 yaşındayken tedavisi olmayan Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına yakalandı. Motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden; ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bu hastalık, Hawking'i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkûm etti. Ünlü bilim insanı, 1985 yılından bu yana sesini de yitirmiş olduğu için, koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyor. 
  Stephen Hawking yazdığı çocuk kitaplarıyla birlikte çocukları etkileyip onları evrenbilime yanaştırmıştır. Yazdığı kitaplar çocukların hayal dünyasını da genişletmiştir.
  Stephen Hawking kuantum fiziği ve kara deliklerle ilgili iddialarıyla, bugün yaşayan bilim insanları arasında dünyada en çok tanınan isimdir. 
  Hawking, hastalığıyla gizemli bir kişilik oluşturmaktadır. Son kitabı “Ceviz Kabuğundaki Evren”de, dünyanın büyük bir felaket ile karşı karşıya kalabileceğini belirterek uzayda insan kolonileri kurulmasını gündeme getirmişti. Bir fenomen haline gelen ve milyonlarca satan “Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere” kitabı, Hawking'e asıl şöhreti getirmişti.
  Stephen Hawking, Einstein’dan bu yana dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak kabul edilmektedir. 12 onur derecesi almıştır. 1982'de CBE ile ödüllendirilmiş, bundan başka birçok madalya ve ödül almıştır. Royal Society'nin ve National Academy of Sciences (Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi) üyesidir.

Post Bottom Ad

Pages